Polecam kwestionariusz dla wszystkich cierpiących z powodu bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.Może posłużyć m.in. do oceny postępu wdrożonego leczenia.
http://drkregoslup.pl/obol
niedziela, 17 maja 2015
środa, 13 maja 2015
sobota, 9 maja 2015
Szanowni Państwo,
Załączam Apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 12.08.2014.Szkoda, że na apelu się skończyło. Żadna instytucja, ani organizacja nie wspiera lekarzy, którzy chcą wprowadzać i stosować innowacyjne metody leczenia bólu.
Teraz ja apeluję do Państwa. Walczcie o to, co Wam się należy.Sami lekarze zajmujący się bólem nic nie zrobią.Im więcej nas będzie, im głośniej o nas będzie, tym szybciej,mam nadzieję, zostaniemy poważnie potraktowani.Wielu z nas zajmujących się bólem, to doskonali specjaliści. Sami jednak, zgodnie z tym co napisano poniżej, z tym bolesnym problemem, sobie nie poradzimy.
12.08.2014
Załączam Apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 12.08.2014.Szkoda, że na apelu się skończyło. Żadna instytucja, ani organizacja nie wspiera lekarzy, którzy chcą wprowadzać i stosować innowacyjne metody leczenia bólu.
Teraz ja apeluję do Państwa. Walczcie o to, co Wam się należy.Sami lekarze zajmujący się bólem nic nie zrobią.Im więcej nas będzie, im głośniej o nas będzie, tym szybciej,mam nadzieję, zostaniemy poważnie potraktowani.Wielu z nas zajmujących się bólem, to doskonali specjaliści. Sami jednak, zgodnie z tym co napisano poniżej, z tym bolesnym problemem, sobie nie poradzimy.
12.08.2014
NIL
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do lekarzy i lekarzy dentystów o "zdobywanie i doskonalenie umiejętności w zakresie leczenia bólu oraz aktywne podejście do rozpoznawania problemów bólowych u pacjentów, a wszędzie tam, gdzie to potrzebne, nieodwlekanie wdrażania leczenia odpowiadającego przyczynie, charakterowi i nasileniu bólu, zgodnie ze współczesnymi wytycznymi postępowania".
"Dane o dostępności i używaniu leków przeciwbólowych, szczególnie leków o silnym działaniu przeciwbólowym, wskazują na niedostateczną ochronę pacjentów przed bólem w Polsce. Na problem ten zwracają uwagę specjaliści leczenia bólu, organizacje pozarządowe, organizacje pacjentów, lekarskie towarzystwa naukowe i Ministerstwo Zdrowia" - głosi apel PNRL.
"Skuteczne zapobieganie bólowi i jego zwalczanie jest jednym z podstawowych obowiązków lekarzy i lekarzy dentystów. Pacjenci oczekują od nas profesjonalizmu oraz zrozumienia i pomocy, a współczesna farmakoterapia i inne metody leczenia umożliwiają skuteczne uśmierzenie bólu" - podkreślają władze samorządu medyków.
Prezydium zaapelowało także o "zgłaszanie do organów samorządu lekarskiego oraz do administracji ochrony zdrowia problemów organizacyjnych, utrudnień wynikających z finansowania i innych przeszkód w zapewnieniu pacjentom skutecznego zapobiegania bólowi i jego leczenia".
Jednocześnie Prezydium poparło inicjatywy zmierzające do "podniesienia jakości leczenia przeciwbólowego w Polsce podejmowanych przez organizacje pacjentów i pracowników ochrony zdrowia, a także przez administrację" i zaapelowało do lekarzy i lekarzy dentystów o aktywne uczestnictwo w tych działaniach.
piątek, 1 maja 2015
Nowoczesna neuromodulacja. Zalety metody PASHA
Aplikacja wielofunkcyjnej elektrody (PASHA-electrode) pozwala na bardziej precyzyjne dotarcie do struktur ( korzenie nerwowe, zwoje piersiowe, krzyżowe), które nie są dostępne w trakcie stosowania konwencjonalnych metod np. termolezji (RF).
Dostęp do rogów grzbietowych rdzenia pozwala na modulacje procesu przewodzenia impulsów bólowych do ośrodkowego układu nerwowego, ponieważ rogi grzbietowe w tym procesie odgrywają główną rolę.
Istotna różnica między ciągłą stymulacją rdzenia SCS, a użyciem wielofunkcyjnej elektrody PASHA polega na tym, że nowa metoda jest kombinacją kilku metod i możliwości:
1.Czasowa stymulacja czuciowa(SCS) , która służy do oceny poziomu i rozległości właściwego zabiegu stymulacji pulsacyjnej falami radiowymi (PRF)
2.Dotarcie, a zatem i możliwość interwencji w obrębie trudno dostępnych struktur rdzenia kręgowego ,tj. strefa wejścia korzeni grzbietowych DREZ( dorsal root entry zone), korzenie grzbietowe oraz stożek rdzeniowy, nerwy obwodowe oraz inne struktury.
3.Zewnątrzoponowe umieszczenie elektrody pozwala na leczenie kilku poziomów kręgosłupa przy wykorzystaniu pojedynczej igły oraz dotarcie do nerwów normalnie niedostępnych z powodu warunków anatomicznych, zwężenia otworów miedzykręgowych czy też ograniczeń sprzętowych. umieszczenie elektrody pozwala na leczenie kilku poziomów kręgosłupa przy wykorzystaniu pojedynczej igły oraz dotarcie do nerwów normalnie niedostępnych z powodu warunków anatomicznych, zwężenia otworów międzykręgowych czy też ograniczeń sprzętowych.
4.Możliwość podania leków
5.Pomiar temperatury w trakcie zabiegu, i nie przekraczanie temperatury 42 stopni C , co zapobiega uszkodzeniu nerwów czuciowych i ruchowych( w odróżnieniu od konwencjonalnej ciągłej termolezji RF( radiofrequency), gdzie temperatura w miejscu operowanym osiąga do 70 stopni C.
6.Zastąpienie licznych, a zatem obciążonych większym ryzykiem powikłań, bardziej inwazyjnych interwencji( blokady, termolezja stawów międzywyrostkowych i inne) jedną procedurą, oszczędzającą zarówno czas jak i konieczność implantowania urządzeń na stałe.
7.Bezpieczeństwo, mała inwazyjność ,
8.Wielofunkcyjna elektroda może być pozostawiona w miejscu wprowadzenia w celu powtarzania zabiegu pulsacyjnej stymulacji falami radiowymi (PRF) lub do podawania leków.
9.Wskazania do zastosowania tej metody to ogólnie ból neuropatyczny, odruchowa dystrofia współczulna( CRPS 1, CRPS 2), pacjenci po nieskutecznych operacjach kręgosłupa, bóle okolicy lędźwiowej, krzyżowej, bóle korzeniowe, stosowano tę metodę również w dysfunkcji pęcherza moczowego tzw.pęcherzu neurogennym z dobrymi efektami.
O. Omar-Pasha Application of Pulsed Radiofrequency to the Dorsal Horn and Dorsal Roots.Advances in Minimally Invasive Surgery and Therapy for Spine and Nerves.Acta Neurochirurgica Suppl.108.Springer -Verlag/Wien 2011.
niedziela, 26 kwietnia 2015
W dniu 24.04.2015 rozpoczęliśmy zabiegi czasowej neurostymulacji rdzenia kręgowego za pomocą elektrody epiduralnej przy użyciu prądu o wysokiej częstotliwości.Pacjentki odczuwają już niewielką poprawę i zmniejszenie dolegliwości bólowych, na pełny efekt zabiegów musimy poczekać około 3 tygodni.Pacjentka, która planowała poddać się tej metodzie w jednej z klinik leczenia bólu w Niemczech, stwierdziła, iż fakt, że mogła znaleźć się wśród naszych pacjentek traktuje w kategoriach cudu.Oczekujemy na pozytywne efekty.W chwili obecnej zgłaszają się do nas kolejni pacjenci cierpiący z powodu bólu przewlekłego, nie poddającego się dotychczasowej terapii.
niedziela, 19 kwietnia 2015
Szansa na zniesienie przewlekłego bólu wywołanego schorzeniami kręgosłupa,
RCE zewnątrzoponowa pulsacyjna stymulacja falami radiowymi RF w leczeniu neuropatycznego bólu.
1. Reverberi et al. Epidural Pulsed Radiofrequency with Optimization of Current
Zewnątrzoponowa PRF grzbietowych korzeni nerwowych i grzbietowych zwojów rdzeniowych (DRG) uśmierza ból w neuropatii korzeniowej.1,2,3,4 czyli w schorzeniach, które towarzyszą nam niezwykle często. Nie ma chyba osoby, która nigdy nie doświadczyła lub nie będzie cierpiała z powodu bólu kręgosłupa. Problem powstaje wtedy, kiedy jest to ból przewlekły, wynikający z uszkodzenia struktur nerwowych, czyli neuropatyczny. Nie zawsze jest on wskazaniem do operacji kręgosłupa, czy wszczepienia stymulatora rdzenia kręgowego na stałe.Metoda, którą proponujemy, to stymulacja czasowa. Zewnątrzoponowe umieszczenie elektrody pozwala na leczenie kilku poziomów kręgosłupa przy wykorzystaniu pojedynczej igły oraz dotarcie do nerwów normalnie niedostępnych z powodu warunków anatomicznych, zwężenia otworów miedzykręgowych czy też ograniczeń sprzętowych.1,2,4 Procedura jest bezpieczna (2,4,5) nie wymaga pozostawienia stymulatora na stałe i daje ulgę w bólu na długie miesiące.
1. Reverberi et al. Epidural Pulsed Radiofrequency with Optimization of Current
Flow in the Treatment of Failed Surgery Syndrome. Pain Practice 2012;12(S1):91.
2. Omar-Pasha. Application of Pulsed Radio Frequency to the Dorsal Horn and
Dorsal Root. Acta Neurochirurgica Supp 2011;108:85-95.
3. Sindaco et al. PRF Treatment at Ganglionic Level by Epidural Space with Pasha
Electrode in Neuropathic Radicular Pain. Proc Eur J of Pain Supp 2010;4:120.
4. Calcarella et al. Effect of Bipolar PRF with Multifunction Epidural Electrocatheter
for Management of Lumbosacral Radiculopthy. Proc Neuromod in Eur 2009.
sobota, 4 kwietnia 2015
Medycyna Bólu w Polsce
Wiadomo, iż średnia
długość życia człowieka w ostatnim czasie wydłuża się. Dbamy o kondycję, wygląd, staramy się być jak
najdłużej aktywni fizycznie i intelektualnie. Takie są wymogi współczesności.
Niestety w wielu przypadkach,
niesatysfakcjonująca jakość naszego życia, w tym problemy związane z
występowaniem i niedostatecznym kontrolowaniem przewlekłego bólu są czynnikiem ograniczającym w istotny
sposób nasze funkcjonowanie. Wiadomo, iż ból ostry może być rozumiany jako
objaw uszkodzenia ciała, czy choroby. Jest wtedy objawem ostrzegawczym, często
ustępującym czy samoograniczającym się w trakcie leczenia choroby podstawowej.
Następstwem źle kontrolowanego bólu ostrego, może być ból przewlekły, czy
nawracający . Wtedy staje się on
poważnym problemem zdrowotnym, który w większości przypadków jest chorobą samą
w sobie, trudną do opanowania, rodzącą wiele niekorzystnych następstw.
Jest on nie tylko
przyczyną cierpienia i obniżonej jakości życia, ale stanowi ogromne wyzwanie
nie tylko medyczne, również ekonomiczne i społeczne, szczególnie dla krajów
rozwijających się. Ból przewlekły, i
jego następstwa nadal są niedostatecznie rozpoznawane .Pacjenci narażeni są na
ogromne cierpienie i ból, którego można byłoby uniknąć. Wynika to z faktu, iż
na skuteczne leczenie bólu i zapobieganie przeznaczone są zbyt niskie nakłady
finansowe, badawcze, edukacyjne . Często problemy medycyny bólu są niedoceniane
, traktowane marginalnie. Biorąc pod uwagę fakt, jak ogromny jest wpływ
cierpień związanych z bólem na jakość życia pacjentów, ich funkcjonowanie w
życiu zawodowym, społecznym, a w dalszej konsekwencji na systemy opieki
zdrowotnej i społecznej, to medycynę bólu oraz zapobieganie rozwojowi bólu
przewlekłego należałoby uznać za priorytetową w krajach europejskich.
Ogromna przepaść,
jaka istnieje między realnymi potrzebami, a często nieskutecznym leczeniem bólu
wynika m.in. z braku wiedzy lekarzy, którzy nie zostali odpowiednio
przeszkoleni w tej dziedzinie. Brak odpowiednich szkoleń dla studentów
medycyny, jest widoczny w praktyce klinicznej wielu lekarzy, zwłaszcza
podstawowej opieki zdrowotnej. W wielu przypadkach pacjenci z bólem
neuropatycznym, czy mieszanym bólem nocyceptywno/neuropatycznym leczeni są
nieskutecznie, prostymi środkami przeciwbólowymi, często w dawkach, które w
znaczny sposób zwiększają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych nie
przynosząc oczekiwanej ulgi w bólu. Utrudnieniem jest także brak odpowiedniej
liczby specjalistycznych placówek zajmujących się leczeniem bólu, co wynika
m.in. z niedostatecznego finansowania możliwych do wykonania procedur
zabiegowych.
W Europie, z
nielicznymi wyjątkami, nie są standardowo prowadzone szkolenia na żadnym z
poziomów standardowej edukacji medycznej.
Z wyjątkiem tych, którzy zamierzają specjalizować się w leczeniu bólu,
ten brak podstawowej wiedzy na ten temat jest praktycznie nie do nadrobienia w
późniejszych etapach zdobywania wiedzy zawodowej oraz praktyki lekarskiej.
poniedziałek, 30 marca 2015
Zabieg wewnątrzkanałowej nadtwardówkowej stymulacji rdzenia i korzeni nerwowych pulsacyjnym falami RF (wielofunkcyjna elektroda PRF -PASHA catheter)
Zapraszam do zapoznania się z komentarzami poniżej na temat nowej metody leczenia bólu przewlekłego
http://drkregoslup.pl/forum/metody-leczenia/terapia-bolu/neurostymulacja-wielofunkcyjna-elektroda-4306
http://drkregoslup.pl/forum/metody-leczenia/terapia-bolu/neurostymulacja-wielofunkcyjna-elektroda-4306
czwartek, 19 marca 2015
Edukacja Medycyny Bólu w Polsce
Pod koniec 2013 opublikowano
pierwsze europejskie badanie, przeprowadzone
pod auspicjami Europejskiej
Federacji Towarzystw zajmujących
się bólem (European Pain
Federation EFIC) mające na celu
poznanie sposobów nauczania o zasadach
leczenia bólu, zasobu wiedzy
studentów na uczelniach medycznych
w Europie oraz wskazanie obszarów,
których poprawa przyniosłaby wymierne
korzyści zarówno przyszłym
lekarzom jak i ich pacjentom (APPEAL
- Advancing the Provision of Pain
Education And Learning). Oceniano
program nauczania 242 uczelni medycznych
w 15 krajach Unii Europejskiej,
w tym Polski. Sprawdzano
program nauczania, występowanie
dedykowanych kursów, badano metodologię
oraz sposoby sprawdzania
wiedzy studentów, odnotowano również
ilość godzin poświęconych bólowi.Polska ulokowała się wśród krajów
z najsłabiej rozwiniętą edukacją
medycyny bólu, nie oferując na żadnej
uczelni kursów dedykowanych.
Co gorsze mniej niż jedna uczelnia
medyczna na pięć w Polsce posiada
w programie kształcenie dotyczące
leczenia bólu.Grupa robocza Federacji EFIC
przedstawiła w tym roku program
dydaktyczny dla studentów szkól medycznych
z propozycją jego realizacji
w krajach europejskich. Dokument
ten został już przetłumaczony na język polski przez PTBB i prawdopodobnie
będzie rekomendowany do
wprowadzenia wszystkim uczelniom
medycznym w Polsce.
W Polsce medycyna bólu nie
jest uznawana za odrębną specjalizację
z unikalnym zakresem wiedzy
i określonymi zdefiniowanymi
kompetencjami. Specjalizacja taka
istnieje obecnie w wielu krajach
europejskich, w których leczenie
bólu stoi na wyższym poziomie niż
w Polsce. Do krajów tych zaliczają
się m.in. Wielka Brytania, Niemcy,
Słowacja, Czechy, kraje skandynawskie,
Austria. We wspomnianej już
Deklaracji Montrealskiej postuluje
się utworzenie odrębnej specjalności z zakresu medycyny bólu, o czym
jednoznacznie mówi również PTBB.
Niestety wspomniane wyżej postulaty
nie doczekały się dotychczas w naszym kraju realizacji. Również
Uniwersytet Medyczny w Łodzi nie posiada odrębnej jednostki
poświęconej kształceniu lekarzy, pielęgniarek
i ratowników w dziedzinie
leczenia bólu. Niewykorzystany jest
też olbrzymi potencjał naukowy badań
nad bólem.
Wykorzystano materiały "Medyk Białostocki Nr 128"
Wykorzystano materiały "Medyk Białostocki Nr 128"
piątek, 27 lutego 2015
Wewnątrzkanałowa nadoponowa pulsacyjna stymulacja rdzenia do małoinwazyjnego leczenia bólu przewlekłego.
Procedura polega na pojedynczym nakłuciu na skórze pleców, wykonana jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga wszczepienia elektrody na stałe. Mechanizm przeciwbólowego działania metody wynika z wyciszenia nadaktywnego, patologicznego przewodzenia bólu w rdzeniu kręgowym, najczęściej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Pacjenci poddani leczeniu w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim uzyskali znaczną redukcję bólu, byli bardzo zadowoleni z efektów tej metody. Czas do pełnego uzyskania efektu przeciwbólowego wynosi około 2 tygodni. Po raz pierwszy w Polsce wykonano zabiegi w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim w ubiegłym roku.
Źródło: Fakty TVN
Proponujemy wykonanie opisanych zabiegów w wielospecjalistycznym szpitalu na terenie województwa łódzkiego z udziałem doświadczonych specjalistów.
Podczas pierwszorazowej konsultacji przeprowadzona będzie (na podstawie badania pacjenta i posiadanej dokumentacji medycznej) kwalifikacja do wyboru metody leczenia w gabinecie lekarskim. Następnie zostanie ustalony termin zabiegu, który będzie wykonany na bloku operacyjnym.
Zainteresowanych pacjentów prosimy o kontakt tel. 883 961 680.
Procedura polega na pojedynczym nakłuciu na skórze pleców, wykonana jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga wszczepienia elektrody na stałe. Mechanizm przeciwbólowego działania metody wynika z wyciszenia nadaktywnego, patologicznego przewodzenia bólu w rdzeniu kręgowym, najczęściej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Pacjenci poddani leczeniu w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim uzyskali znaczną redukcję bólu, byli bardzo zadowoleni z efektów tej metody. Czas do pełnego uzyskania efektu przeciwbólowego wynosi około 2 tygodni. Po raz pierwszy w Polsce wykonano zabiegi w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim w ubiegłym roku.
Zabiegowi poddani zostali ci pacjenci, którym do tej pory inne sposoby leczenia bólu nie pomagały. W chwili obecnej na zabieg w Grodzisku Mazowieckim oczekuje już ok. 100 pacjentów.
|
Proponujemy wykonanie opisanych zabiegów w wielospecjalistycznym szpitalu na terenie województwa łódzkiego z udziałem doświadczonych specjalistów.
Podczas pierwszorazowej konsultacji przeprowadzona będzie (na podstawie badania pacjenta i posiadanej dokumentacji medycznej) kwalifikacja do wyboru metody leczenia w gabinecie lekarskim. Następnie zostanie ustalony termin zabiegu, który będzie wykonany na bloku operacyjnym.
Zainteresowanych pacjentów prosimy o kontakt tel. 883 961 680.
JAK LECZYMY BÓL W SYTUACJI GDY TABLETKI NIE PRZYNOSZĄ ULGI
Chirurgiczne metody leczenia bólu
Metody te stosuje się w sytuacji, gdy przyczyna bólu jest niemożliwa do wyeliminowania, zaś przeciwbólowe leczenie farmakologiczne oraz inwazyjne nie przyniosły rezultatu. Kryterium zastosowania metod chirurgicznych jest również nasilenie bólu, które powoduje zaburzenie funkcjonowania pacjenta praktycznie w każdej sferze oraz obniża drastycznie jakość jego życia. Wyróżnia się dwie podstawowe grupy metod chirurgicznych: neuromodulacje i neurodestrukcje.
1) Metody neuromodulacyjne
Istotą tych metod jest wszczepienie w ciało pacjenta urządzeń elektronicznych. Zabieg taki ma na celu stałą, jednocześnie jednak odwracalną modyfikację funkcjonowania określonych struktur układu nerwowego. Wskazaniami do zabiegu neuromodulacji są bóle neuropatyczne, takie jak: zespół bólowy serca, zespoły bólowe po amputacji, neuralgia półpaścowa, neuropatia cukrzycowa czy też zespoły bólowe kręgosłupa. Do metod neuromodulacyjnych zalicza się :
a) stymulację elektryczną struktur nerwowych za pomocą elektrody powierzchniowej
- stymulacja rdzenia kręgowego (SCS)
- stymulacja kory ruchowej mózgu (MCS)
- inne techniki stymulacji w obszarze ośrodkowego układu nerwowego (np. stymulacja wzgórza)
b) głęboka stymulacja mózgu (DBS)
d) inne techniki neuromodulacyjne (np. technika stymulacji magnetycznej)
2) Metody neurodestrukcyjne (ablacyjne)
Były one przeprowadzane bardzo powszechnie od lat 30-tych XX w. jednakże współcześnie ze względu na duże ryzyko powikłań powoli odchodzi się od ich stosowania na rzecz metod neuromodulacyjnych. Są one zdecydowanie bezpieczniejsze, jednakże dosyć drogie. Metody neurodestrukcyjne obejmują zabiegi uszkadzania konkretnych struktur nerwowych za pomocą metod fizycznych (np. prądu elektrycznego) oraz chirurgicznych. Nadal stosowane są one u pacjentów cierpiących z powodu bólu neuropatycznego, którzy z jakiegoś powodu nie mogą zostać poddani leczeniu neuromodulacyjnemu, bądź zostali mu poddani, jednak bez widocznego rezultatu.
Do metod neurodestrukcyjnych zalicza się:
a) zabiegi ablacyjne w obrębie mózgu
b) zabiegi ablacyjne w obrębie rdzenia
c) DREZ-otomie
d) chordotomie
e) mielotomie pośrodkowe
f) zabiegi ablacyjne wykonywane na obwodowych strukturach układu nerwowego
g) zabiegi ablacyjne wykonywane na strukturach układu autonomicznego
środa, 18 lutego 2015
Ból- problem nadal bolesny
Walczmy o to, żeby podnieść rangę Medycyny Bólu w Polsce. Jest tyle do zrobienia, a Poradnie Bólu wciąż znikają, powód ?- nie przynoszą zysków. Szpitale nie są zainteresowane inwestowaniem w sprzęt, młodzież nie jest zainteresowana pracą w Poradniach- to się nie opłaca. Niestety pozbawiony pomocy pacjent cierpi, tylko dlatego, że mieszka w Polsce, a nie np. w Niemczech. I to nie tylko dotyczy ludzi starszych, cierpią także młodzi ludzie.Czy to jest właśnie ta Europa, której podobno jesteśmy pełnoprawnymi obywatelami? Nikt nie myśli o tym, że pacjent bez bólu wraca do pracy, na powrót staje się człowiekiem pełnym inicjatywy, w pełni realizującym się w pracy, swoim środowisku, rodzinie. Zadbajmy o to, żeby tak było.
wtorek, 17 lutego 2015
piątek, 13 lutego 2015
Co z tym bólem???
Jestem lekarzem anestezjologiem zajmującym się m in. leczeniem bólu przewlekłego. Mam nadzieję, że pisząc te słowa jestem wyrazicielem zdania Grupy skupiającej ludzi, dla których problem leczenia lub raczej braku odpowiedniego dostępu do najnowszych metod leczenia bólu przewlekłego w Polsce, jest istotny.Pamiętajmy jesteśmy starzejącym się społeczeństwem i kiedyś każdego z nas lub naszych bliskich dotknie, w mniejszym lub większym stopniu, starość, ból i czego nikomu nie życzę, cierpienie. Wobec tego co nieuchronne wszyscy jesteśmy równi. Dzisiejsi decydenci również...
Ból to się leczy....co się kryje za tym stwierdzeniem? rzeczywistość pokazuje, że nie za wiele w naszych polskich warunkach. Ale nie musi tak być, poza farmakologią istnieją także metody niefarmakologiczne leczenia bólu. Są to między innymi:
techniki interwencyjne: (blokady, neurolezja (termolezja i kriolezja), stymulacja rdzenia kręgowego, techniki chirurgiczne) oraz techniki nieinwazyjne, czy mało inwazyjne: ( akupunktura i elektroakupunktura, neuromodulacja np. TENS, PENS, stymulacja rdzenia kręgowego ). Zapraszam do kontaktu wszystkich, którzy cierpią z powodu bólu przewlekłego, Proponujemy wraz z kolegami specjalistami innowacyjną, mało inwazyjna technikę leczenia neuropatycznego bólu ( kręgosłupa, neuralgii popółpaścowej, , bólu miednicy mniejszej ,CRPS).Telefon kontaktowy 883 961 680.
Po raz pierwszy zastosowano ją w październiku 2014 z bardzo dobrym efektem. Oto relacja.
techniki interwencyjne: (blokady, neurolezja (termolezja i kriolezja), stymulacja rdzenia kręgowego, techniki chirurgiczne) oraz techniki nieinwazyjne, czy mało inwazyjne: ( akupunktura i elektroakupunktura, neuromodulacja np. TENS, PENS, stymulacja rdzenia kręgowego ). Zapraszam do kontaktu wszystkich, którzy cierpią z powodu bólu przewlekłego, Proponujemy wraz z kolegami specjalistami innowacyjną, mało inwazyjna technikę leczenia neuropatycznego bólu ( kręgosłupa, neuralgii popółpaścowej, , bólu miednicy mniejszej ,CRPS).Telefon kontaktowy 883 961 680.
Po raz pierwszy zastosowano ją w październiku 2014 z bardzo dobrym efektem. Oto relacja.
Subskrybuj:
Posty (Atom)